WGGiIS

Masters of

Climate Change

Mitigation and Adaptation

 

Laboratoria WGGiIŚ

Laboratorium Ochrony Powietrza

W ramach zajęć dydaktycznych prowadzonych w Laboratorium Ochrony Powietrza studenci na kierunku ZKPiA zapoznają się z zaawansowanymi technikami pomiarowymi wykorzystywanymi w monitoringu emisji gazów cieplarnianych oraz urządzeniami i procesami stosowanymi do ich usuwania z gazów odlotowych. Dodatkowym celem tych zajęć jest rozpoznanie ilości gazów cieplarnianych emitowanych z różnych źródeł ich emisji, a także ocena skuteczności poszczególnych procesów oczyszczania gazów odlotowych oraz identyfikacja czynników wpływających na ich przebieg i rodzaj powstających produktów ubocznych.

Mocne strony: Stosowanie aparatury i stanowisk pomiarowych umożliwiających rejestrację zmian stężeń w gazach odlotowych m.in. CO2, CH4 i N2O unoszonych z różnych źródeł i poddawanych różnym technikom oczyszczania (m.in. absorpcja w kolumnach absorpcyjnych, adsorpcja na złożach sorbentu, rozkład termiczny i katalityczny).


Laboratorium Fizyki i Chemii Gleb

Laboratorium Fizyki i Chemii Gleb działa w Katedrze Kształtowania i Ochrony Środowiska. Laboratorium oferuje pełną analitykę gleb począwszy od poboru prób, poprzez ich odpowiednie przygotowanie do oznaczeń, wykonanie analiz na interpretacji wyników skończywszy. Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt oraz dysponuje kompetentną kadrą. Zakres wykonywanych oznaczeń jest szeroki i obejmuje zarówno podstawowe właściwości gleb takie jak uziarnienie, odczyn, kwasowość hydrolityczna i przewodność elektrolityczna właściwa jak i bardziej skomplikowane oznaczenia takie jak pomiar zawartości C i S w glebie, oznaczanie azotu metodą Kjeldahla oraz stężeń metali (Hg, Na, K, Mg, Ca, Fe, Mn, Cr, Co, As, Pb, Mo, V, Al, Sr, Zn, Sb, Cu, Cd, Li, Ni).

Laboratorium Fizyki i Chemii Gleb oferuje również wyspecjalizowane analizy takie jak frakcjonowanie fosforu organicznego i nieorganicznego a także oznaczenia właściwości biochemicznych i mikrobiologicznych gleb w tym pomiar tempa respiracji podstawowej, biomasy mikrobiologicznej oraz aktywności enzymów zaangażowanych w przemiany węgla azotu i fosforu glebowego.   


Pracowania komputerowa

Na potrzeby dydaktyki wydział dysponuje siedmioma pracowniami komputerowymi z 150 stanowiskami dostępnymi dla studentów. Studenci mają dostęp do profesjonalnego oprogramowania z zakresu systemów informacji przestrzennej w tym systemów firmy ESRI (ArcGis, CityEngine, GeoPlanner, ArcGis Business Analyst Web&Mobile Apps) oraz Bentley. Studenci korzystają również z oprogramowania do analizy wielokryterialnej AHP- ExpertChoice, licencji uczelnianej programów matematycznych (MathLab, Statistica), programów do analizy LCA (GaBi), otwartego oprogramowania gis (QGis).

W ramach licencji akademickiej dla AGH działają aplikacje oraz usługi pakietu Microsoft Office 365 A3.

Nasza uczelnia jest uczestnikiem programu Microsoft Azure Dev Tools for Teaching, co umożliwia studentom dostęp do narzędzi programistycznych oraz systemów operacyjnych firmy Microsoft.

Please publish modules in offcanvas position.