WGGiIS WGGiIS

Nowy kierunek na studiach II stopnia

Zmiany Klimatu

Przeciwdziałanie i Adaptacja

 

Sylwetki wykładowców

Bergier Tomasz; dr hab. inż. prof. AGH

Dr hab. inż., profesor AGH, zatrudniony w Katedrze Kształtowania i Ochrony Środowiska. Jego zainteresowania naukowe to błękitno-zielona infrastruktura (BZI) oraz jej zastosowanie w gospodarce wodnej, w szczególności w zarządzaniu ryzykiem powodziowym, gospodarowaniu wodami deszczowymi, adaptacji i mitygacji zmian klimatu. Projektant oczyszczalni hydrofitowych i innych rozwiązań BZI, stosowanych do szerokiej gamy mediów (m.in. ścieki komunalne w obszarach rozproszonej zabudowy, wody deszczowe, odcieki ze składowisk odpadków komunalnych). Zajmuje się również zawodowo wsparciem komputerowym i za pomocą GIS zarządzania zlewniowego oraz planowania i projektowania rozwiązań BZI. Ekspert i członek wielu organizacji, m.in. Rady ds. Gospodarki Wodno-Ściekowej przy Prezydencie m. Krakowa; Komisji Gospodarki Wodnej PAN; Zespołu Środowisko i Adaptacja do Zmian Klimatu. Autor ponad stu publikacji naukowych i ekspertyz.

Zakres zainteresowań: błękitno-zielona infrastruktura (BZI), low impact development (LID), Nature-based solutions (NBS), inżynieria ekologiczna, gospodarowanie wodami deszczowymi, adaptacja i mitygacja zmian klimatu, oczyszczalnie hydrofitowe, modelowanie komputerowe, zrównoważona gospodarka wodna.


Chodak Marcin; prof.  dr hab. inż.


Profesor inżynierii środowiska, absolwent WGGiIŚ AGH w Krakowie, doktorat z leśnictwa obronił na Uniwersytecie w Getyndze. Specjalizuje się w mikrobiologii gleb leśnych i poprzemysłowych oraz zastosowaniu spektroskopii w bliskiej podczerwieni w badaniach gleb. Autor kilkudziesięciu prac naukowych opublikowanych w czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Uczestnik ekspedycji naukowych w obszarach polarnych i subarktycznych, gdzie prowadził badania dotyczące wrażliwości termicznej procesów dekompozycji materii organicznej. Rekreacyjnie uprawia narciarstwo zjazdowe, turystykę pieszą i rowerową oraz żeglarstwo śródlądowe i morskie.

Zakres zainteresowań: funkcjonowanie ekosystemów, odtwarzanie ekosystemów, chemia i mikrobiologia gleb, szybkie metody analityczne.


Neverova-Dziopak Elena; prof. dr hab. inż.


Od początku działalności zawodowej zajmuje się problemami związanymi z ochroną i wód powierzchniowych przed zanieczyszczeniem i degradacją; funkcjonowaniem ekosystemów wodnych, oceną ich stanu, monitoringiem i normowaniem jakości wód.

Inne zainteresowania: literatura, sztuka, psychologia, podróże.

Zakres zainteresowań: Rozwój zrównoważony, ocena oddziaływania na środowisko wodne, technologie oczyszczania ścieków, gospodarka cyrkulacyjna, eutrofizacja, monitoring, ochrona i zarządzanie  wodami.


Bieda Agnieszka; dr hab. inż. prof. AGH

Jako absolwentka geodezji i kartografii (na Naszym Wydziale) oraz planowania przestrzennego (na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej) działa na pograniczu nauk technicznych i społecznych. Swoim Studentom próbuje wpoić interdyscyplinarne podejście do nauki oraz to że fundamentem wszelkich podejmowanych przez nas działań powinien być zrównoważony rozwój, z uwzględnieniem wszystkich jego aspektów (środowiskowych, ekonomicznych i społecznych). W aspekcie przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz adaptacji do nich, szczególnie podoba jej się idea miast-ogrodów oraz miast 15-minutowych. Lubi morze, słoneczną Italię, czekoladę i Star Treka. W wolnych chwilach czyta kryminały, ogląda ekranizacje komiksów i piecze ciasta. Pasjonuje ją astrofizyka i architektura. Chciałaby mieć więcej czasu na malowanie, rysowanie i wyszywanie. Kiedyś mogła się temu poświęcić na tyle, żeby wystawiać swoje prace. Jedna zawisła nawet w paryskiej galerii. Jest członkiem działającego przy Uniwersytecie Śląskim Centrum Prawa Designu, Mody i Reklamy.

Zakres zainteresowań:  planowanie przestrzenne, planowanie urbanistyczne, rewitalizacja, Resilient City, Smart City,  Sustainability City, zrównoważony rozwój.


Artur Krawczyk,  dr hab. inż. prof. AGH

Zawodowo zajmuję się geoinformatyką. Prowadzę badania dotyczące zastosowań systemów informacji przestrzennej w inżynierii środowiska i w inżynierii lądowej, ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu wydobywczego. Uniwersalność narzędzi informatycznych których rozwojem i zastosowaniem zajmuje się od początku kariery zawodowej pozwoliła mu wziąć udział w dwóch   projektach międzynarodowych (), kliku grantach naukowych, jestem autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych oraz brałem udział w ponad 80 pracach zleconych dla przemysłu.

Oprócz działalności naukowej, badawczej i prac zleconych prowadziłem bardzo intensywną działalność dydaktyczną, m.in. przez 12 lat, do 2019 roku opiekowałem się Studenckim Kołem Naukowym KNGK Geoinformatyka. Zachęcałem tam studentów Wydziału – członków koła do kształtowania umiejętności pracy z danymi przestrzennymi i programowania. Moi podopieczni odnosili liczne sukcesy, wygrywając w wielu konkursach krajowych i zagranicznych.

Zarówno tytuł magistra jak i doktora uzyskałem w dziedzinie inżynierii środowiska a habilitacje w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport na WGGiIŚ.

Zakres zainteresowań: bazy danych przestrzennych, systemy informacji przestrzennej, inżynieria oprogramowania,  interferometria satelitarna, bezpośredni i pośredni wpływ przemysłu na środowisko naturalne i antropogeniczne. 


Jakubiak Mateusz; dr inż.

Absolwent kierunków Inżynieria Środowiska oraz Zarządzanie na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, studiów podyplomowych Gospodarowanie odpadami i substancjami niebezpiecznymi na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Adiunkt na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Autor ponad 70 publikacji i artykułów naukowych z zakresu inżynierii środowiska i ekonomii ekologicznej, w szczególności dotyczących ekosystemów wodnych na terenach zurbanizowanych, akwakultury oraz gospodarki odpadami i odnawialnych źródeł energii. Działa w stowarzyszeniach naukowych (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne; Polskie Towarzystwo Inżynierii Ekologicznej) oraz pozarządowych wspierających zrównoważony rozwój i ideę zero waste (Przewodniczący Rady Fundacji „Z rąk do rąk”).

Zakres zainteresowań: Zrównoważony rozwój, ekonomia ekologiczna, usługi ekosystemowe, OZE, instalacja solarne, systemy fotowoltaiczne, zbiorniki wodne w terenach zurbanizowanych


Kozakiewicz Ryszard;  dr inż.

Od ponad 30 lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z oceną oddziaływania na środowisko, rozwojem zrównoważonym, technologiami proekologicznymi. Uczestniczyłem w przygotowaniu ponad 40 raportów o oddziaływaniu na środowisku inwestycji oraz kilku programów ochrony środowiska na szczeblu lokalnym. Interesuję się środowiskowymi i społecznymi aspektami nowych technologii, szansami i zagrożeniami jakie niosą. Naukowo zajmuję się aspektami środowiskowymi (zarządzenie środowiskowe) wskaźnikami zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko. W wolnych chwilach przyglądam się kolejnym światom tworzonym przez pisarzy, filmowców, twórców gier komputerowych, ich strukturze i mechanice, bogactwie i powtarzalności. Przeglądam utopijne i dystopijne felietony, futurystyczne wizje i propagandowe laurki na temat rozwoju technologicznego. Czasami podróżuję, spaceruję, żegluję albo zasiadam na parę godzin z przyjaciółmi nad strategiczną „planszówką”.

Zakres zainteresowań:  rozwój zrównoważony, „oceny środowiskowe”, odporność i dostosowanie do zmian klimatycznych, strategie rozwoju, odnawialne źródła energii, technologie „proekologiczne” („technologie przyszłości”). 


Lach Stanisław;  dr inż.

Stopień naukowy doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, w specjalności inżynieria wodna uzyskał w 2015 roku. W pracy naukowej zajmuje się głównie zagadnieniami związanymi z monitoringiem i bezpieczeństwem jednych z największych obiektów inżynierskich, jakie można spotkać w otaczającym nas świecie – zapór wodnych. Autor prac naukowych opublikowanych w czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym z zakresu inżynierii wodnej i hydrotechniki. Jest również współautorem podręcznika „Wybrane obliczenia w inżynierii wodnej”, który w sposób komplementarny porusza problematykę inżynierii wodnej, łącząc zagadnienia z czterech dziedzin: hydrologii, hydrauliki, hydrotechniki i gospodarki wodnej.

W wolnych chwilach uprawia turystykę pieszą i rowerową, lubi podróże i muzykę rockową.

Zakres zainteresowań:  rozwój zrównoważony, bezpieczeństwo budowli hydrotechnicznych, wpływ budowli wodnych na środowisko.


Sroka Katarzyna; dr

Dr nauk technicznych, specjalność rekultywacja I ochrona gleb. Absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w analityce chemicznej gleb oraz badaniach aktywności mikrobiologicznej gleb. Aktualnie prowadzi badania nad tworzeniem  superabsorbentów polimerowych (SAP), ich nowych kopolimerów szczepionych oraz wpływem dodatku kopolimerów na aktywność mikrobiologiczną gleb. Głównym kierunkiem jej zainteresowań jest rekultywacja terenów poprzemysłowych.  

Zakres zainteresowań:  industrioziemy, gleby miejskie, rekultywacja terenów poprzemysłowych, aktywność mikrobiologiczna gleb, superabsorbenty polimerowe (SAP).


Urbański Krzysztof; dr inż.

Specjalista od rekultywacji i przeciwdziałania degradacji środowiska, zdobywał wiedzę oraz doświadczeni zarówno na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie jak i na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Gleba, rośliny i zwierzęta wraz z badaniem występujących pomiędzy miniinterakcji to jego pasja. W wolnych chwilach zgłębia niezgłębione, bada niezbadane, definiuje niezdefiniowane, poszukuje nieodnalezione i ogólnie stara się ogarnąć choć ułamek wiedzy jaką środowisko naturalne stara się nam codziennie pokazać.

Zakres zainteresowań: gleby, rekultywacja gleb, rewitalizacja terenów poprzemysłowych, sztuczne sieci neuronowe (ANN).