WGGiIS WGGiIS

Nowy kierunek na studiach II stopnia

Zmiany Klimatu

Przeciwdziałanie i Adaptacja

 

Program studiów magisterskich na kierunku ZKPiA

Globalne zmiany klimatu: przyczyny, mechanizmy, skutki (5 ECTS)

Na tym przedmiocie poznasz jak funkcjonuje klimat Ziemi i co na niego wpływa. Dowiesz się co to jest termostat węglowy, na czym polega szybki i wolny obieg węgla, dlaczego klimat zmienia się teraz i dlaczego zmieniał się kiedyś. Zapoznasz się z historią badań klimatu, scenariuszami zmian klimatycznych a także społecznymi i gospodarczymi skutkami zmian klimatu. Wiedza jaka tu uzyskasz pozwoli Ci rozprawić się z popularnymi mitami dotyczącymi globalnych zmian klimatu.  

Technologie proekologiczne (4 ECTS)

Technologie proekologiczne to m.in. technologie spełniające najlepsze dostępne techniki BAT umożliwiające minimalizację uciążliwości dla środowiska najbardziej uciążliwych technologii przemysłowych. Ekodumping, instalacje IPPC, pozwolenia zintegrowane, dokumenty referencyjne i konkluzje BAT oraz metodologia oceny opcji BAT – z tymi zagadnieniami będzie można się m.in. zapoznać się na tym przedmiocie. Jego realizacja to jednak przede wszystkim bardzo dobra okazja do zapoznania się z niektórymi technologiami przemysłowymi i przeglądem różnych technik ochrony środowiska oraz do sprawdzenia swoich umiejętności w prezentacji wybranego tematu z tego zakresu. 

Zrównoważony rozwój i zintegrowane systemy zarządzania (2 ECTS)

 Co w praktyce oznacza idea “zrównoważonego rozwoju” i dlaczego angielski termin „sustainable development” trudno przetłumaczyć dwoma słowami? Jakie działania, rozwiązania przestrzenne i technologie wpisują się w obszar rozwoju zrównoważonego?  Kiedy kopalnia może być elementem rozwoju zrównoważonego, a selektywna zbiórka odpadów może nim nie być? 

Zintegrowane systemy zarządzania obejmują zarządzanie aspektami środowiskowymi oraz zarządzanie jakością i informacją. Jakie systemy zarządzania są wdrażane w organizacjach, czym zajmuje się normalizacja i kto może dokonać certyfikacji systemu zarządzania. Ekologiczne znaki jakości. Metody i narzędzia zarządzania jakością.

Adaptacja do zmian klimatu w planowaniu przestrzennym  (2 ECTS)

Zarówno adaptacja do powstałych już zmian klimatu, jak i zapobieganie globalnemu ociepleniu, wymaga przebudowy przestrzeni, w której żyjemy. Działania te na każdym poziomie szczegółowości (krajowym, regionalnym i lokalnym) wspierane powinny być przez wiążące zapisy w różnorodnych dokumentach planistycznych. W związku z tym, w ramach przedmiotu dokumenty te zostaną scharakteryzowane. Ponadto, przedstawione zostaną podstawy prawne ich powstawania oraz procedury, w trakcie których są opracowywane. Realizowany natomiast na zajęciach projekt pozwoli przybliżyć analizy niezbędne do wykonania w trakcie sporządzania dokumentów planistycznych. 

Przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatycznych w ocenach oddziaływania na środowisko (5 ECTS)

System ocen środowiskowych ma zapewnić, że decyzje strategiczne i inwestycje są podejmowane z uwzględnieniem wiedzy naukowej i logiki. Dynamika zmian środowiska i technologii obecnego stulecia sprawia, że ryzyka biznesowe i społeczne podejmowanych decyzji są większe, a skutki błędów ostrzejsze. W ramach przedmiotu zaprezentowane zostaną wybrane metody ocen, kierunki rozwoju i problemy z jakimi musi zmierzyć się ekspert w tej dziedzinie. 

Przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatycznych w ocenach oddziaływania na środowisko (5 ECTS)

System ocen środowiskowych ma zapewnić, że decyzje strategiczne i inwestycje są podejmowane z uwzględnieniem wiedzy naukowej i logiki. Dynamika zmian środowiska i technologii obecnego stulecia sprawia, że ryzyka biznesowe i społeczne podejmowanych decyzji są większe, a skutki błędów ostrzejsze. W ramach przedmiotu zaprezentowane zostaną wybrane metody ocen, kierunki rozwoju i problemy z jakimi musi zmierzyć się ekspert w tej dziedzinie. 

Ograniczanie i monitoring emisji gazów cieplarnianych (6 ECTS)

Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych to najważniejsze działanie jakie można podejmować w celu zapobiegania ocieplania się klimatu. Na przedmiocie tym będzie można się kompleksowo zapoznać ze źródłami emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu, a także zgłębić tajniki wiedzy dotyczącej najlepszych dostępnych technik minimalizacji ich powstawania, usuwania z gazów odlotowych i monitorowania. Uzupełnieniem zagadnień teoretycznych będą zajęcia praktyczne, na których będzie można popróbować swoich sił w zadaniach projektowych z tego zakresu oraz zbadać np. efektywność wybranych metod ograniczania emisji gazów cieplarnianych. 

Neutralność klimatyczna gospodarki wodno-ściekowej (2 ECTS)

Gospodarka wodno-ściekowa jest jednym z priorytetowych  strategicznych sektorów gospodarki narodowej. Zmiany klimatyczne powodują konieczność transformacji tego sektora, ze względu na  rosnące zapotrzebowanie na usługi związane z zaopatrzeniem w wodę i oczyszczaniem ścieków  oraz wysokie koszty energii elektrycznej i emisje gazów cieplarnianych. Neutralność klimatyczna procesu oczyszczania ścieków można uzyskać poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię (energia elektryczna, ciepło, chemikalia, paliwa kopalne, transport, energia), emisji gazów cieplarnianych (CO2, CH4, N2O) oraz odzyskiwanie energii, wody  i zasobów. Skutkiem takiej transformacji będzie ochrona ekosystemów wodnych, racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Neutralność klimatyczna gospodarki wodno-ściekowej jest oparta na synergicznym rozwiązaniu problemów w systemie: woda-energia-zasoby-gazy cieplarniane z uwzględnieniem aspektów środowiskowych i ekonomicznych. W ramach przedmiotu zostaną przedstawione możliwości i sposoby transformacji oczyszczalni ścieków w tym kierunku. 

Metodyka badań naukowych (1 ECTS)

Przedmiot jest prowadzony w formie seminariów I ma na celu zapoznanie się z podstawami przygotowania, napisania I redagowania pracy magisterskiej, metodami  stosowanymi w pracach naukowo-badawczych oraz umiejętnościami prezentacji i wystąpień publicznych.  

Adaptacja gospodarki leśnej do zmian klimatu (2 ECTS)

Lasy to ogromne rezerwuary węgla zgromadzonego w biomasie oraz glebie. Mają zdolność do pochłaniania ogromnych ilości dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze, jednakże w niektórych sytuacjach lasy mogą być źródłem emisji CO2. Na tym przedmiocie dowiesz się jak lasy wpływają na klimat Ziemi oraz jak globalne zmiany klimatu wpływają na funkcjonowanie lasów i na gospodarkę leśną.

Metody sekwestracji CO2 (3 ECTS)

Jednym ze sposobów walki z globalnym ociepleniem jest usuwanie i składowanie węgla wychwyconego z atmosfery. Na tym przedmiocie poznasz możliwości i ograniczenia różnych metod sekwestracji węgla. Poznasz metody polegające na wychwytywaniu i składowaniu CO2 powstającego w procesach przemysłowych, metody wykorzystujące przyspieszone wietrzenie i karbonatyzację mineralną. Dowiesz się też jak manipulować ekosystemami tak aby wiązały jak największe ilości węgla

Społeczna odpowiedzialność biznesu w ochronie środowiska (2 ECTS)

Społeczna odpowiedzialność biznesu (Corporate Social Responsibility – CSR) jest strategią zarządzania przedsiębiorstwem, zgodnie z którą uwzględniane są nie tylko cele biznesowe ale również funkcjonowanie przedsiębiorstwa w przestrzeni społecznej i środowiskowej, zobowiązania etyczne wynikające z działania w ramach cywilizacji, jej kultury i zasobów, odpowiedzialność przedsiębiorstw za utrzymanie stabilnych warunków rozwoju. W ramach przedmiotu przedstawione zostaną możliwości wykorzystania CSR w przeciwdziałaniu i dostosowaniu gospodarki i społeczeństwa do skutków zmian klimatu. 

Bezemisyjne źródła energii (4 ECTS)

Rozwój bezemisyjnych źródeł energii jest nie tylko zobowiązaniem ale i najbliższą przyszłością naszej cywilizacji. W ramach tego przedmiotu poznasz różne rodzaje alternatywnych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej, ich praktyczne zastosowania zarówno w skali przemysłowej jak i w budynkach jednorodzinnych, nauczysz się jak wykonywać analizę finansową i ekologiczną inwestycji z zakresu OZE.

Podstawy negocjacji (1 ECTS)

Im skuteczniej potrafimy się komunikować tym mamy szanse osiągać większe sukcesy. W ramach przedmiotu poznasz techniki negocjacji i komunikacji społecznej, przekaz i konsekwencje mowy ciała, zrozumiesz sposoby wpływania i manipulacji, budowanie wizerunku osoby, produktu, marki. Również podniesiony zostanie temat manipulacji i negocjacji w kontekście środowiska przyrodniczego, w tym także przekazu dotyczącego zmian klimatu.

Handel emisjami (2 ECTS)

Jednym z kluczowych ekonomicznych instrumentów mających transformować gospodarkę Unii Europejskiej na bardziej przyjazną środowisku przyrodniczemu jest System handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS). Wiele państw również wdraża podobne systemy. W ramach zajęć zdobędziesz wiedzę z zakresu systemów handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz ich pływu na podmioty gospodarcze i środowisko przyrodnicze.

Local actions for climate change mitigation (3 ECTS)

W ramach przedmiotu poruszane będą zagadnienia techniczne, środowiskowe, a także społeczne i ekonomiczne, które w skali lokalnej wpływają na złagodzenie skutków zmian klimatu. Poznasz również metody i przykłady komunikacji ze społeczeństwem na temat lokalnych działań na rzecz łagodzenia zmian klimatu.


Geoinformatyka w monitoringu zmian w środowisku (3 ECTS)

Ten przedmiot wzbogaca program zajęć Kierunku ZKPiA o zagadnienia informatyczne związane z przetwarzaniem danych o środowisku i jego zmianach. W ramach zajęć z tego przedmiotu studenci zapoznają się ze środowiskiem baz danych  przestrzennych (SQL). Nauczą się podstaw wykorzystania systemów informacji przestrzennej (GIS) do wyszukiwania danych o środowisku, pobierania i łączenia ich z różnych źródeł w ramach jednego projektu (INSPIRE). Następnie studenci przejdą do kolejnego etapu – analizy danych tak aby poznać możliwości wykorzystania systemów informacji przestrzennej do modelowania występujących w środowisku zjawisk i zachodzących w nim procesów. W ramach ćwiczeń realizowane będą projekty ukierunkowane na zastosowanie narzędzi geoinformatycznych do identyfikacji i opisu zachodzących w środowisku zmian (w tym zmian parametrów klimatycznych – np. rozkładów rocznych sum opadów czy liczby dni z pokrywą śnieżną) oraz modelowania wpływu zmian klimatu na wybrane procesy środowiskowe (np. erozję gleb).

 

Zarządzanie zlewniowe i ochrona przeciwpowodziowa (5 ECTS)

Przedmiot to: zdobycie wiedzy związanej z gospodarką wodną w skali zlewni o różnym poziomie przestrzennym.

Dlaczego woda ? Gdyż jest ona najczęstszym „powodem” ekstremalnych zjawisk hydrologicznych. Dlatego kierunek studiów i także przedmiot „Zarządzanie zlewniowe i ochrona przeciwpowodziowa”, to materiał, gdzie  studenci ocenią m. in. procesy środowiskowe w ekosystemach a także bilans wody tak potrzebny w dzisiejszych czasach. Najważniejszymi kierunkami merytorycznymi przedmiotu to: wiedza dot. zarządzania gospodarką wodną; zabezpieczenia przed ekstremalnymi zjawiskami hydrologicznymi; systemy obliczeniowe dot. projektowania urządzeń melioracji wodnych, w tym p. powodziowych.

 

Retencja wód w obszarach rolno-leśnych (3 ECTS)

W ramach tego przedmiotu Studenci poznają metody proekologicznego gospodarowania na terenach rolnych i leśnych. Będą też potrafić ocenić negatywne skutki przeobrażeń środowiskowych i je adoptować do polskiego rolnictwa i leśnictwa na podstawie modeli klimatyczno-siedliskowych oraz programów projektowych i obliczeniowych. Ponadto w przedmiocie będzie możliwość m. in. projektowania urządzeń melioracji szczegółowych w zakresie regulacji wodnych (w wielu zakresach przestrzennych). Podsumowując; przedmiot ten daje szerokie spektrum umiejętności w zakresie melioracji zasobami wodnymi w układach zlewniowych.  

 

Oraz

  • Błękitno-zielona infrastruktura (2ECTS)
  • Fizyka i chemia środowiska (4ECTS)
  • Gospodarka wodami opadowymi i retencja wód (3ECTS)
  • Organizacja procesu inwestycyjnego (2ECTS)
  • Ślad węglowy i analiza cyklu życia (5ECTS)
  • Teledetekcja i monitoring zmian klimatycznych (3ECTS)
  • Zaawansowane technologie zamykania obiegów wody (3ECTS)
  • Zarządzanie zielenia miejską (2ECTS)
  • Socio-economic aspects of climate change (Moduł anglojęzyczny do wyboru) (3ECTS)