Monitoring lodowców i pokrywy lodowej jest jednym z elementów badania skutków zmian klimatycznych. Oprócz pomiarów satelitarnych prowadzone są badania terenowe, o większej precyzji i możliwościach wizualizacji dynamiki lodowców.
Monitoring lodowców i pokrywy lodowej jest jednym z elementów badania skutków zmian klimatycznych. Oprócz pomiarów satelitarnych prowadzone są badania terenowe, o większej precyzji i możliwościach wizualizacji dynamiki lodowców.
W dniach 30 listopada - 12 grudnia 2023 odbędzie się w Dubaju 28 konferencja klimatyczna ONZ [COP28 - United Nations Framework Convention on Climate Change, 28th Conference of the Parties).
Głównymi punktami obrad COP 28 będą:
Konferencja Stron (COP) Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) ma miejsce co roku, aby wyznaczyć klimatyczne ambicje i obowiązki oraz określić i ocenić działania na rzecz klimatu.
UE i jej państwa członkowskie są stronami konwencji, których łącznie jest 198 (197 państw i Unia Europejska). Na międzynarodowych szczytach klimatycznych Unię reprezentuje rotacyjna prezydencja Rady wraz z Komisją Europejską.
Po trzech kolejnych latach panowania układu "La Ninia" oscylacji pacyficznej, środowisko powoli przechodzi do stanu neutralnego. Kolejnym etapem cyklu jest układ "El Niño".
Opis cyklu oscylacji pacyficznej na stronach NOAA -//- oraz w Wikipedii
W fazie oscylacji "El Niño " temperatura wschodniej części Pacyfiku wzrasta, a anomalie pogodowe i wzrost temperatury w kolejnych miesiącach obejmuje pozostałe obszary Ziemi, (Ameryka pn i pd, Atlantyk, Europa, Afryka) zmieniając dynamikę atmosfery, rozkład temperatury oraz obszary opadów i suszy. W skali światowej ta faza oscylacji wiąże się z przejściowym podniesieniem temperatury średniej (jak widać na powyższym wykresie).
Informacje o zmianach ENSO (El Niño – Southern Oscillation) i temperatury oceanu w początku roku 2023 można znaleźć m.in. na TEJ STRONIE (NOAA)
[wykres RCraig09 za en.wikipedia.org, dane 06-2022]
NASA udostępnia dane oceanograficzne potwierdzające rozwój fazy ciepłej oscylacji ENSO zwanej El Nino.
Rozpoczyna się konferencja COP27 (United Nations Framework Convention on Climate Change, 27th Conference of the Parties).
Spotkanie odbędzie się w dniach 6-18 listopada 2022 roku w Egipcie w Sharm el-Sheik na półwyspie Synaj.W UNFCCC zrzeszonych jest 197 państw-stron biorących udział w konferencji stron. Ponad 3000 organizacji pozarządowych ma status obserwatora.